
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Eye Bolt, Shoulder Pattern, Measurement System: Imperial, 3/8-16 Thread, Forged Steel, Self-Colored, 1 in ID Eye, UNC-2A Thread, 3.22 in Overall Length, 1300 lb Working Load, 1-1/4 in Thread Length, Material Specification: ASTM A489
| Specification | Value |
|---|---|
| Thread Type | UNC-2A |
| Thread Length | 1-1/4 in |
| Material Specification | ASTM A489 |
| Overall Length | 3.22 in |
| Working Load | 1300 lb |
| Measurement System | Imperial |
| Inside Eye Diameter | 1 in |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Self-Colored |