Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Western Lead Block, Horizontal, Series: S-600S, Wire Rope Cable, 3/4 in Maximum Cable, 4 ton, 12 in Sheave Outside Dia, Self-Lubricating Bronze Bushing Bearing, Steel Sheave, 12-1/2 in H x 17 in W x 4 in THK
| Specification | Value |
|---|---|
| Sheave Outside Diameter | 12in |
| Sheave Material | Steel |
| Maximum Cable Size | 3/4in |
| Cable Type | Wire Rope |
| Bearings | Self-Lubricating Bronze Bushing |
| Load Capacity | 4ton |
| Series | S-600S |
| Type | Horizontal |
| Dimensions | 12-1/2 in H x 17 in W x 4 in THK |