
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Yale® Hoist Ratchet Lever Hoist, Series: PE2, 0.75 ton, 5 ft Lifting Height, 10-3/4 in Minimum Between Hooks, 1-1/32 in Hook Opening, 58 lb Pull to Lift, 21-1/4 in Lever Length, Hardened Steel Chain, 1 Reeving, Automatic/Weston Brake
| Specification | Value |
|---|---|
| Reeving | 1 |
| Pull to Lift Rated Load | 58 lb |
| Minimum Between Hooks | 10-3/4 in |
| Lifting Height | 5 ft |
| Lever Length | 21-1/4 in |
| Hook Opening | 1-1/32 in |
| Load Capacity | 0.75 ton |
| Series | PE2 |