
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Budgit® Hoists Shophoist Electric Chain Hoist, Double Reeving, 600 lb, 10 ft Lifting Height, 8 fpm Lift Speed, 12-1/8 in Minimum Between Hooks, 1 in Hook Opening, 1-Speed Control, Dual DC/Regenerative Brake, 1/16 hp, 230 V AC, 11-15/16 in Headroom, 34 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Power Rating | 1/16 hp |
| Minimum Between Hooks | 12-1/8 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 8 fpm |
| Hook Opening | 1 in |
| Load Capacity | 600 lb |
| Weight | 34 lb |