
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Budgit® Hoists Shophoist Electric Chain Hoist, Double Reeving, 1000 lb, 10 ft Lifting Height, 6 fpm Lift Speed, 1 in Hook Opening, 1-Speed Control, Dual DC/Regenerative Brake, 1/16 hp, 115 V AC, 11-15/16 in Headroom, 32 lb, 12-1/8 in L
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115 V AC |
| Power Rating | 1/16 hp |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 6 fpm |
| Hook Opening | 1 in |
| Load Capacity | 1000 lb |
| Weight | 32 lb |
| Dimensions | 12-1/8 in L |