Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, Triple Reeving, Series: Model RRT, 3 ton, 0.312 x 0.8583 in, 10 ft Lifting Height, 11 fpm Lift Speed, 32.1 in Minimum Between Hooks, 1-Speed Control, Heavy Duty DC Brake, 2 hp, 230/460 V AC, 2.9/5.8 A, 29-1/2 in Headroom, 162 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230/460 V AC |
| Power Rating | 2 hp |
| Minimum Between Hooks | 32.1 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 11 fpm |
| Load Capacity | 3 ton |
| Series | Model RRT |
| Weight | 162 lb |