
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, Super Strong, 10 ton Load, 1 in Size, 1-1/8 in Pin Diameter, Round Pin, 3-3/4 in Inner Length, 2.312 in Inner Width, 1.688 in Opening, 2-5/8 in Eye Outer, Carbon Steel Body, Alloy Steel Pin, Galvanized
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Carbon Steel |
| Eye Outer Size | 2-5/8 in |
| Inner Length | 3-3/4 in |
| Inner Width | 2.312 in |
| Opening Size | 1.688 in |
| Pin Diameter | 1-1/8 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Round |
| Load Capacity | 10 ton |
| Finish | Galvanized |