
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Chain Shackle, Super Strong, 35 ton Load, 2 in Size, 2-1/4 in Pin Diameter, Round Pin, 6-3/4 in Inner Length, 3.28 in Opening, 4.53 in Eye Outer, Micro Alloy Steel Body, Micro Alloy Steel Pin, Galvanized
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Micro Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 4.53 in |
| Inner Length | 6-3/4 in |
| Opening Size | 3.28 in |
| Pin Diameter | 2-1/4 in |
| Pin Material | Micro Alloy Steel |
| Pin Type | Round |
| Load Capacity | 35 ton |
| Finish | Galvanized |