
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, 7 ton, 3/4 in, 0.88 in Pin Dia, Screw Pin, 2.84 in Inner Length, 1.89 in Inner Width, 1.28 in Opening, 1.94 in Eye Outer Size, Alloy Steel Body, Alloy Steel Pin, Galvanized
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 1.94 in |
| Inner Length | 2.84 in |
| Inner Width | 1.89 in |
| Opening Size | 1.28 in |
| Pin Diameter | 0.88 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Screw |
| Load Capacity | 7 ton |
| Finish | Galvanized |