
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, 15 ton Load, 11/8 in Size, 1-1/4 in Pin Diameter, Screw Pin, 4-1/4 in Inner Length, 2-5/8 in Inner Width, 1.812 in Opening, 2-7/8 in Eye Outer, Alloy Steel Body, Alloy Steel Pin, Orange Powder Coated
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 2-7/8 in |
| Inner Length | 4-1/4 in |
| Inner Width | 2-5/8 in |
| Opening Size | 1.812 in |
| Pin Diameter | 1-1/4 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Screw |
| Load Capacity | 15 ton |
| Finish | Orange Powder Coated |