
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, 29 ton Load, 15/8 in Size, 1-3/4 in Pin Diameter, Screw Pin, 6-1/4 in Inner Length, 4 in Inner Width, 2-5/8 in Opening, 4-1/8 in Eye Outer, Alloy Steel Body, Alloy Steel Pin, Self-Colored
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 4-1/8 in |
| Inner Length | 6-1/4 in |
| Inner Width | 4 in |
| Opening Size | 2-5/8 in |
| Pin Diameter | 1-3/4 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Screw |
| Load Capacity | 29 ton |
| Finish | Self-Colored |