
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Chain Shackle, Super Strong, 12 ton Load, 1-1/8 in Size, 1-1/4 in Pin Diameter, Screw Pin, 3.56 in Inner Length, 1.81 in Opening, 2.69 in Eye Outer, Micro Alloy Steel Body, Micro Alloy Steel Pin, Self-Colored
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Micro Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 2.69 in |
| Inner Length | 3.56 in |
| Opening Size | 1.81 in |
| Pin Diameter | 1-1/4 in |
| Pin Material | Micro Alloy Steel |
| Pin Type | Screw |
| Load Capacity | 12 ton |
| Finish | Self-Colored |