
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, Super Strong, 2 ton Load, 7/16 in Size, 1/2 in Pin Diameter, Bolt/Nut/Cotter Pin, 1.689 in Inner Length, 1.062 in Inner Width, 3/4 in Opening, 1-1/4 in Eye Outer, Carbon Steel Body, Alloy Steel Pin, Orange Powder Coated
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Carbon Steel |
| Eye Outer Size | 1-1/4 in |
| Inner Length | 1.689 in |
| Inner Width | 1.062 in |
| Opening Size | 3/4 in |
| Pin Diameter | 1/2 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt/Nut/Cotter |
| Load Capacity | 2 ton |
| Finish | Orange Powder Coated |