
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, 30 ton Load, 1-1/2 in Size, 1.63 in Pin Diameter, Bolt/Nut/Cotter Pin, 5.63 in Inner Length, 3-1/2 in Inner Width, 2.41 in Opening, 3-1/2 in Eye Outer, Alloy Steel Body, Alloy Steel Pin, Self-Colored
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 3-1/2 in |
| Inner Length | 5.63 in |
| Inner Width | 3-1/2 in |
| Opening Size | 2.41 in |
| Pin Diameter | 1.63 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt/Nut/Cotter |
| Load Capacity | 30 ton |
| Finish | Self-Colored |