
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Chain Shackle, Super Strong, 3 ton Load, 1/2 in Size, 0.63 in Pin Diameter, Bolt/Nut/Cotter Pin, 1.69 in Inner Length, 0.84 in Opening, 1-1/4 in Eye Outer, Micro Alloy Steel Body, Micro Alloy Steel Pin, Orange Powder Coated
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Micro Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 1-1/4 in |
| Inner Length | 1.69 in |
| Opening Size | 0.84 in |
| Pin Diameter | 0.63 in |
| Pin Material | Micro Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt/Nut/Cotter |
| Load Capacity | 3 ton |
| Finish | Orange Powder Coated |