
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Chain Shackle, Super Strong, 6.5 ton Load, 3/4 in Size, 0.88 in Pin Diameter, Bolt/Nut/Cotter Pin, 2.38 in Inner Length, 1-1/4 in Opening, 1.89 in Eye Outer, Micro Alloy Steel Body, Micro Alloy Steel Pin, Self-Colored
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Micro Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 1.89 in |
| Inner Length | 2.38 in |
| Opening Size | 1-1/4 in |
| Pin Diameter | 0.88 in |
| Pin Material | Micro Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt/Nut/Cotter |
| Load Capacity | 6.5 ton |
| Finish | Self-Colored |