
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, 6.5 ton, 7/8 in, 1 in Pin Dia, Round Pin, 3.31 in Inner Length, 2.06 in Inner Width, 1.44 in Opening, 2.14 in Eye Outer Size, Carbon Alloy Steel Body, Carbon Alloy Steel Pin, Galvanized
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Carbon Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 2.14 in |
| Inner Length | 3.31 in |
| Inner Width | 2.06 in |
| Opening Size | 1.44 in |
| Pin Diameter | 1 in |
| Pin Material | Carbon Alloy Steel |
| Pin Type | Round |
| Load Capacity | 6.5 ton |
| Finish | Galvanized |