
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, 8.5 ton, 1 in, 1.13 in Pin Dia, Round Pin, 3-3/4 in Inner Length, 2.52 in Inner Width, 1.72 in Opening, 2.44 in Eye Outer Size, Carbon Alloy Steel Body, Carbon Alloy Steel Pin, Galvanized
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Carbon Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 2.44 in |
| Inner Length | 3-3/4 in |
| Inner Width | 2.52 in |
| Opening Size | 1.72 in |
| Pin Diameter | 1.13 in |
| Pin Material | Carbon Alloy Steel |
| Pin Type | Round |
| Load Capacity | 8.5 ton |
| Finish | Galvanized |