
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, 120 ton Load, 3-1/2 in Size, 3-3/4 in Pin Diameter, Bolt/Nut/Cotter Pin, 15 in Inner Length, 9 in Inner Width, 5-1/2 in Opening, 8-1/2 in Eye Outer, Carbon Alloy Steel Body, Carbon Alloy Steel Pin, Self-Colored
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Carbon Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 8-1/2 in |
| Inner Length | 15 in |
| Inner Width | 9 in |
| Opening Size | 5-1/2 in |
| Pin Diameter | 3-3/4 in |
| Pin Material | Carbon Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt/Nut/Cotter |
| Load Capacity | 120 ton |
| Finish | Self-Colored |