
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, 20 ton Load, 1-5/8 in Size, 1-3/4 in Pin Diameter, Bolt/Nut/Cotter Pin, 6.13 in Inner Length, 4.13 in Inner Width, 2.66 in Opening, 3.91 in Eye Outer, Carbon Alloy Steel Body, Carbon Alloy Steel Pin, Galvanized
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Carbon Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 3.91 in |
| Inner Length | 6.13 in |
| Inner Width | 4.13 in |
| Opening Size | 2.66 in |
| Pin Diameter | 1-3/4 in |
| Pin Material | Carbon Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt/Nut/Cotter |
| Load Capacity | 20 ton |
| Finish | Galvanized |