Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Man Guard Electric Chain Hoist, 1 ton, 20 ft Lifting Height, 32 fpm Lift Speed, 17-1/2 in Minimum Between Hooks, VFD/Pushbutton Control, AC Spring Set Disc Brake, 2-1/2 hp, 230 V AC, 95 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Power Rating | 2-1/2 hp |
| Minimum Between Hooks | 17-1/2 in |
| Lifting Height | 20 ft |
| Lift Speed | 32 fpm |
| Load Capacity | 1 ton |
| Weight | 95 lb |